Bilgiye Verilen Deger

Farkindalik…

Kim oldugunuzu unutmayin. Sahip oldugunuz bilgi birikimi, tecrube bunlar ne kadar cok olursa olsun yaptiginiz is ya da sagladiginiz hizmet karsinizda ki insanin anlayisi ile sinirlidir.

Konuya belki giris yapamadim ya da o kadar cok dusunce gelip geciyor ki toparliyamiyorum ama Bugunku yazinin sebebi aklima gelen fikra oldu.

Bir fabrikada, büyük bir makine aniden durmuş. Tamirciler geliyor, bir türlü çalıştıramıyor.

Sonunda, yaşlı bir tamirci bulmuşlar. Tamirci, makinenin etrafında dolaşarak, dikkatli bir şekilde kontrol etmiş. Sonra, kendini izleyenlere dönerek;

“Bana bir çekiç getirir misiniz?” demiş.

Çekiç gelmiş. Çekici eline alan tamirci, makineye yaklaşmış ve tespit ettiği bir yere çekici “tık” diye vurmuş. O da ne? Makine, başlamış çalışmaya…

Patron, son derece memnun. Sormuş;

– Borcumuz ne kadar?

– 1000 dolar.

– Neee… Çekiçle makineye şöyle bir vurdun, o kadar. Bunun için mi 1000 dolar istiyorsun?

– Evet.

– Peki… O zaman bana ayrıntılı bir fatura düzenle. İstediğin 1000 doların ayrıntılarını görmek istiyorum.

Bunun üzerine yaşlı tamirci, faturayı düzenleyip, patrona uzatmış. Patron, faturayı almış ve dikkatle okumaya başlamış;

Çekiçle, makineye vurmanın bedeli: 1 dolar.

Çekici nereye vuracağını bilmenin bedeli: 999 dolar.

Toplam: 1000 dolar.

Yaptigim isin sektoru geregi bu tur orneklerle cok karsilasiyorum ve insanlara ne yapmalarini acikladiktan sonra bir tesekkuru bile zarzor aliyorum ya da alsam bile su sekilde oluyor. “Bir sey yapmadin ama sagol…”

Sorunu hizli bir sekilde cozmus oldugum goz ardi edilip, calinan zamanimida hesaba katmadan nasil bir mantik ile bunu diyebiliyor insanlar anlamiyorum. Ya yanlis insanlarla calisiyorum ya da calisma seklimde bir yanlis var. ( fikrada ki gibi duzgun faturalandirma yapmadigim icin)

You may also like...

2 Responses

  1. Tarık Bal says:

    Çalışma şeklinde bir yanlışlık var :) . İşini insanların gözünün içine baka baka, onların yanında yapmamayı öğrenmek gerekiyor. Bir bilgisayarı tamire götürdüğünde hiç senin önünde problemi çözen gördün mü :) Ya da otomobil servislerinde… O yüzden iş yapış modelini değiştirmelisin bence.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *